„LoCoEco – Youth developing ecological attitude in local community”

W lipcu Barwy Kultury wyruszają do Serbii rozwijać kreatywny recykling!!!

LoCoEco to międzynarodowy projekt łączący sztukę, ochronę środowiska i kreatywny recykling na rzecz rozwoju społeczności lokalnych.

Podczas 10-dniowego spotkania w miejscowości Mali Idjos w Północnej Serbii młodzież pochodząca z 6 krajów -  Albanii, Bośni i Hercegowiny, Hiszpanii, Łotwy, Polski i Serbii – będzie miała okazję wziąć udział w debacie na temat społecznych postaw względem ochrony środowiska i inicjatyw recyklingowych w swoich krajach i wymienić pomysły na temat możliwości niewielkich ekologicznych działań we własnych społecznościach.

Uczestnicy najpierw przedstawią znane im inicjatywy ekologiczne realizowane w ich krajach, wspólnie zastanowią się nad ich efektywnością, a następnie zaplanują i wypróbują swoje pomysły w praktyce poprzez przeprowadzenie małych działań ekologicznych w lokalnej społeczności serbsko-węgierskiej.

Młodzież, wchodząc w interakcje z lokalnymi mieszkańcami, zbierze stare nieużywane przedmioty, które przetworzą, w coś użytecznego, rozwijając swoje umiejętności artystyczne i kreatywne.

Efekty tych działań zostaną przedstawione na zorganizowanej przez nich wystawie w otwartej przestrzeni miejskiej tak, by okoliczni mieszkańcy,  mogli zobaczyć rezultaty wspólnej pracy młodzieży pochodzącej z różnych części Europy.

Dzięki pracy w międzynarodowych grupach nad swoimi pomysłami uczestnicy rozwinął kreatywność oraz nauczą się współpracy w środowisku zróżnicowanym kulturowo. Zdobyte doświadczenie i świeże pomysły uczestnicy będą mogli przełożyć w działania na rzecz własnej społeczności po powrocie do domu.

 

 

Poniżej relacja z realizacji projektu:

Jak zrobić szachy z butelek, drugie życie lustra, łapacze snów, portfele z kartonów i wiele więcej…

… innych pomysłów rozwijali młodzi ludzie z Albanii, Bośni i Hercegowiny, Hiszpanii, Łotwy, Serbii i Polski, którzy uczestniczyli w międzynarodowym projekcie „LoCoEco” w miejscowości Mali Idjos w Serbii.

Głównym celem projektu „LoCoEco” było stworzenie przestrzeni, w której młodzież będzie mogła wziąć udział w dyskusji na temat łączenia obszarów sztuki i dbałości o środowisko – do czego odnosi się idea kreatywnego recyklingu – oraz możliwości umieszczenia tego zagadnienia w kontekście konkretnej społeczności lokalnej.

Przez 10 dni (18-28 lipca 2013) młodzież z 6 państw mieszkając w niewielkiej miejscowości w regionie Vojvodina, razem pracowała nad rozwinięciem idei kreatywnego recyklingu. Najpierw uczestnicy wymienili się wiedzą i doświadczeniami własnych krajów na temat istniejących społecznych inicjatyw i problemów związanych z ochroną środowiska. Następnie zebrali informacje od mieszkańców w Malim Idjoszu na temat sytuacji ekologicznej w tej miejscowości. Wchodząc w interakcje ze społecznością lokalną , uczestnicy projektu otrzymali od nich materiał, który został wykorzystany do późniejszej pracy nad przetwarzaniem: butelki, gazety, stare meble, pudełka, opony. W ten sposób młodzi ludzie mogli rozpocząć kreatywny recykling. Pracując w międzynarodowych grupach, rozwijali zmieniali swoje pomysły w praktykę próbując nadać nowe życie przedmiotom uznanym za odpadki.

        

Czego można się było nauczyć?

„Projekt nauczył mnie: nie patrz na śmieci, jak na niepotrzebne rzeczy” – twierdzi Andra z Łotwy – „lecz zmotywował mnie do zobaczenia piękna i znaczenia w rzeczach, które zazwyczaj wyrzucam.”

Rezultaty wspólnej pracy uczestników zostały pokazane podczas wydarzenia zorganizowanego przez władze lokalne na terenie boiska w Malim Idjoszu 27 lipca 2013 r. Młodzi obcokrajowcy zaprosili społeczność lokalną do różnego rodzaju aktywności takich jak: gry – szachy, kręgle, domino, ecomonopol wyczarowane z przetworzonych materiałów; warsztaty rękodzielnicze, gdzie można się było samemu zrobić biżuterię z recyklingu, wystawa i loteria przedstawiające przykłady kreatywnego recyklingu wyprodukowane przez samych uczestników. Ponadto młodzież starała się podnieść świadomość mieszkańców na temat ekologii i wykorzystywania wody , a także możliwości, które daje Program „Młodzież w działaniu” dla mobilności młodzieży.

Jak młodzież odbierała społeczność lokalną?

„Outstanding”- wykrzykuje Marcin z Polski – „Społeczność lokalna, nawet jeśli z początku nie potrafiła do końca zrozumieć, o co nam chodzi i po co nam ich śmiecie, okazała się być bardzo aktywna i zaangażowana podczas naszego finałowego eventu. Interakcja jaka wytworzyła się między nami a mieszkańcami Małego Idjosza była niesamowita – większość z nich była jednocześnie pozytywnie zaskoczona i zachwycona naszymi „produktami” z ich własnych śmieci!”.

Istotnym elementem tego projektu jest fakt, że zebrane doświadczenia uczestnicy będą mogli wykorzystać we własnych inicjatywach na rzecz swojej własnej społeczności lokalnej.

         

Więcej zdjęć w naszej galerii.

Partnerami projektu było 6 organizacji:

Projekt „LoCoEco – Youth developing ecological attitude in local community” został dofinansowany ze środków Komisji Europeskiej w ramach Programu „Młodzież w działaniu”. Więcej na temat Programu znajdziesz na stronie www.mlodziez.org.pl

        

Więcej informacji na temat projektu i nowych pomysłów na kreatywny recykling można znaleźć na stronie:

https://www.facebook.com/#!/groups/472765026139075/

A oto co zapamiętał projekt jeden z uczestników z Barw Kultury:

http://www.youtube.com/watch?v=dUI3zXQahWU&feature=youtu.be