ŚWIĘTO PRAGI 9 – 12.02.2012

W ramach „Programu: Aktywna Praga” Stowarzyszenia Barwy Kultury oraz Fundacja Totutotam zapraszają na 364. Urodziny Pragi!!!

 

W programie:

9.02. (czwartek) godz. 11:00
POECI POLSCY MIĘDZYWOJENNI
Teatr Seniora z Domu Dziennego Pobytu z ul. Paca 42:  „Poeci polscy międzywojenni”
Scena Lubelska, ul. Lubelska30/32

10.02. (piątek)
Hydrozagadka (impreza główna w ramach festiwalu „Urodziny Pragi”)

PRASKA POTAŃCÓWKA Z MUZYKĄ NA ŻYWO!
godz. 19:00
Wstęp wolny

Wspólne śpiewanie i muzykowanie z grupą praską „Cała Praga” oraz potańcówka z muzyką na żywo w wykonaniu warszawskiego zespołu akustycznegoCzessband! „Cała Praga” to grupa wokalna składająca się z entuzjastów tradycji wspólnego śpiewania i muzykowania na Pradze. Trzon grupy tworzą podopieczni Domu Dziennego Pobytu z Brzeskiej 4 ,jak również osoby biorące udział w projekcie „Program: Aktywna Praga”.  Grupę od strony wokalnej prowadzi śpiewaczka Justyna Jary, od strony muzycznej Łukasz Owczynnikow z zespołu Czessband.
Czessband: http://www.myspace.com/czessband

 

Program wieczoru:

  • godz.19.00 – „Narodziny Pragi pod lupą” – prezentacja i konkursy przygotowane przez Muzeum Warszawskiej Pragi;
  • godz. 20.00 – koncert zespołu Czessband, wspólne śpiewanie z zespołem „Cała Praga”;
  • afterparty – potańcówka z Panami z Twardej.

 

12.02.2012 (niedziela)

Wernisaż oraz wirtualna wycieczka „Tour de Praga 2012. Z inspiracji i w hołdzie dla Olgierda Budrewicza” zorganizowana przez uczestników projektu „Program: Aktywna Praga” Stowarzyszenia Barwy Kultury.

  • wirtualna wycieczka godz. 15.30 Kino Praha ul. Jagiellonska 26
  • Wernisaż: 16.00 Kino Praha ul. Jagiellonska 26

Prowadząca: przewodniczka Katarzyna Chudynska-Szuchnik

 

Co ma wspólnego Olgierd Budrewicz z warszawską Pragą? Tego samego dnia przypada rocznica ich urodzin! Dlatego podczas tegorocznego festiwalu z okazji „Urodzin Pragi” nie zabraknie wydarzeń inspirowanych dokonaniami wybitnego varsavianisty! Co przetrwało z Pragi opisywanej przez Olgierda Budrewicza w 1964 roku? Jak zmieniły się najbardziej charakterystyczne miejsca wzdłuż ul. Targowej w ciągu ostatnich 50 lat? Sprawdzili to Prażnie, uczestnicy warsztatów dziennikarsko – przewodnickich 50+ projektu „Program: Aktywna Praga” Stowarzyszenia Barwy Kultury.

Podczas wycieczki prowadzonej przez uczestników warsztatów – doświadczonych praskich przewodników, dziennikarzy i pasjonatów dowiesz się:

  • gdzie stały drewniaki?
  • gdzie mieściły się najsłynniejsze bary i kawiarnie?
  • gdzie mieścił się Pewex?

Wirtualny spacer będzie miał charakter interaktywnej zabawy. Uczestnicy przygotowali praskie atrakcje. Bezpośrednią inspiracją jest felieton varsavianisty Olgierda Budrewicza „Tour de Praga” opublikowany w 1964 roku w Bedekerze Warszawskim. Polecamy, aby przeczytać go przed spotkaniem!

Po wirtualnej wycieczce zapraszamy na wernisaż wystawy „Tour de Praga 2012” do Kina Praha. Podczas wernisażu odbędzie sie niebanalny quiz wiedzy o Pradze przygotowany przez uczestników warsztatów dziennikarsko – przewodnickich projektu „Aktywna Praga”. Do wygrania m.in. talony, które można będzie zrealizować w praskich barach i klubach.  Podczas wernisażu zaprezentujemy także fragmenty felietonu „Tour de Praga” Olgierda Budrewicza pochodzącego z „Bedekera Warszawskiego – Praga”, wydanego w roku 1964 oraz współczesna odpowiedź – felieton napisany przez uczestników warsztatów wraz z multimedialną prezentacją ilustrującą tekst.

 

Impreza Tour de Praga odbywa się w ramach Festiwalu „Urodziny Pragi”.

Patronem wystawy oraz warsztatów dziennikarsko – przewodnickich projektu „Aktywna Praga” jest Burmistrz Dzielnicy Praga Północ m.st. Warszawy Piotr Zalewski oraz Muzeum Warszawskiej Pragi – Oddział Muzeum Historycznego m.st. Warszawy.

Sponsorem wydarzenia jest Centrum Handlowe Wileńska oraz drukarnia Profilab.

Partnerem projektu jest Nove Kino Praga oraz WarsOff.

„Program: Aktywna Praga” współfinansowany jest ze środków m.st. Warszawy.

Zapraszamy również na animacje karnawałowe dla dzieci organizowane przez Stowarzyszenie Barwy Kultury oraz Centrum Handlowe Wileńska w dniu 11 lutego (sobota).